facebook adres e-mail telefon

Haker oskarżony o zmasowany atak na amerykańskie instytucje finansowe

Haker oskarżony o zmasowany atak na amerykańskie instytucje finansowe. 35-letniego obywatela Rosji poddano ekstradycji z Gruzji do Stanów Zjednoczonych, gdzie został następnie aresztowany. Stawia mu się zarzut udziału w poważnej operacji hakerskiej skierowanej przeciwko amerykańskim instytucjom finansowym, finansowym agencjom medialnym i domom maklerskim. Wiadomość taką podało w ubiegły piątek biuro prokuratora okręgu Południowy Nowy Jork na Manhattanie.

hacker-bezpieczenstwo-informatyczne-zagrozenia-internetowe-obsluga-informatyczna-outsourcing-it

Andrei Tyurin miał powiązania ze światkiem hazardu on-line, systemami manipulacji rynkiem papierów wartościowych i oszustwami związanymi z przetwarzaniem transakcji finansowych. Zamieszany był również w kradzież, z jednej z instytucji znajdującej się na Manhattanie. Kradzież danych dotyła ponad 80 milionów klientów (była to największa w historii Stanów Zjednoczonych kradzież danych klienckich). Przypuszcza się, że oskarżony współdziałał z Gerym Shalonem  i Zivem Orensteinem.

Kampania hakerska rozpoczęła się w roku 2012 i trwała do połowy 2015 roku. W wyniku zdalnie prowadzonych ataków wykradziono dane należące do ponad 100 milionów osób. Do aresztowania przestępcy doszło dzięki współpracy Secret Service (dokł.: Oddziału Specjalnego Terenowego Biura Przestępstw Elektronicznych w Nowym Jorku), FBI (dokł.: Biuro Działu Cybernetycznego w Nowym Jorku) i ich partnerów z zagranicy.

Według wypowiedzi prokuratora z Manhattanu, Geoffreya S. Bermana, „Andrei Tyurin, obywatel Rosji, uczestniczył w zakrojonej na szeroką skalę kampanii hakerskiej, skierowanej przeciwko dużym instytucjom finansowym, domom maklerskim, agencjom prasowym i innym instytucjom”.

I dalej: „Domniemane działania hakerskie Tyurina były tak płodne, że mogą zostać uznane za największą w historii Stanów Zjednoczonych kradzież danych o klientach, dotykającą tylko jedną instytucję finansową. W wyniku przestępstwa ucierpiała oszołamiająca liczba ponad 80 milionów klientów. Dzisiejsza ekstradycja jest kamieniem milowym w walce prowadzonej przez organy ścigania z cybernetycznymi intruzami, stwarzającymi krytyczne zagrożenia dla naszych instytucji finansowych”.

„Coraz częściej korzystamy z bankowości internetowej która oferuje niezastąpioną wygodę, niestety kosztem narażenia się na kradzieże danych on-line. Ich skutki mogą być katastrofalne dla sytuacji finansowej klientów i w skrajnym przypadku – niwecząc gromadzony latami dorobek – zagrażać ich dobrobytowi”

Centrum Systemów Komputerowych w ramach kompleksowej obsługi IT świadczy profesjonalne usługi w zakresie bezpieczeństwa, monitoringu, poprawnej pracy infrastruktury, prowadzi również nadzór nad urządzeniami, które są objęte wsparciem przez naszych inżynierów. W ramach stałej obsługi informatycznej na bieżąco są wykonywane odpowiednie zabezpieczenia. Jeżeli szukasz pomocy w temacie zabezpieczeń swoich urządzeń oraz swojej sieci, skontaktuj się z nami.

Źródło: bitdefender.pl
        

Wróć