facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Oszustwo: podszywają się pod system eFaktura. Możesz stracić pieniądze

Specjaliści z CERT Polska ostrzegają przed nową kampanią oszustów, którzy podszywają się pod system eFaktura. Atak i oszustwo jest bardzo sprytne.

Przekręt opisuje CERT Polska na swoim facebookowym profilu. Tradycyjnie w fałszywym mailu oszuści informują o rzekomej niezapłaconej fakturze. Dołączony do wiadomości link do Google Drive prowadzi do trojana bankowego Ursnif. Ofiara może więc stracić wszystkie pieniądze.

Oszustwo: podszywają się pod system eFaktura. Możesz stracić pieniądze

Chociaż mail pozbawiony jest polskich znaków - co powinno zaniepokoić - to oszuści znaleźli sposób, aby się uwiarygodnić. Jak podkreśla CERT Polska, fałszywe wiadomości mogą również zawierać rozmowy i informacje z wcześniejszej korespondencji. Oszustwo jest sprytne.

Fałszywe informacje o zaległościach to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod. W ostatnim czasie ofiarą cyberprzestępców padła firma Enea. Jedna z największych grup energetycznych w Polsce ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod przedsiębiorstwo i rozsyłają SMS-y z informacjami o zaległych płatnościach.

Źródło: tech.wp.pl

Szanowny kliencie w dobrej praktyce zawsze przed otwarcie wiadomości zweryfikuj dokładnie nadawcę oraz nie otwieraj podejrzanych plików! A w przypadku wątpliwości skontaktuj się działem pomocy technicznej Centrum Systemów Komputerowych.

Firma CSK dostarcza swoim klientom rozwiązania informatyczne zapewniające stałą ochronę antywirusową. Pamiętajmy jednak, że żadna aplikacja nie chroni w stu procentach. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.

Wróć