facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Oszustwo na fałszywe formularze ZUS | csk.com.pl

[ALERT] Oszustwo na fałszywe formularze ZUS. Tym razem cyberprzestępcy na cel obrali Zakład Ubezpieczeń Społecznych i tarczę antykryzysową.

[ALERT] Oszustwo na fałszywe formularze ZUS | csk.com.pl

Przestępcy tworzą fałszywe witryny ZUS z formularzami, z pomocą których starają się wydobyć od ofiar cenne dane. Głównym celem przestępców jest wyłudzenie danych klientów takich jak nazwisko, seria i numeru dowodu osobistego czy numer PESEL.

Formularze tworzone przez oszustów służą głównie do próby wyłudzenia z ZUS pieniędzy. Okazuje się, że po przejęciu danych mogą wnioskować w imieniu swojej ofiary o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Wysokość takiego wsparcia to od 500 do nawet 8000 złotych.

Co gorsza, oszuści posuwają się o krok dalej i nakłaniają swoją ofiarę do podania danych swojej karty płatniczej, sugerując, że jest to niezbędne do otrzymania wsparcia. Potencjalna ofiara po podaniu danych swojej karty płatniczej udostępnia oszustom dostęp do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Jak dotąd wykryte złośliwe domeny to: zus-wyplata[.]ml, zus-login[.]cf, zus-wyplata[.]gq, zus-wyplata[.]tk oraz zus-wyplata[.]cf. Jednak można spodziewać się, że to nie wszystkie z będących w obiegu domen.

Standardowo, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż w tym przypadku możemy utracić nie tylko dane osobowe ale także pieniądze znajdujące się na rachunku bankowym. Wielokrotnie informowaliśmy o tym, że oszuści dostosowują swoje metody do aktualnej sytuacji, a ich kreatywność nie zna granic. Zapraszamy do śledzenia alertów publikowanych na naszej stronie, w których na bieżąco donosimy o działaniach przestępców.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć