facebook adres e-mail telefon

[ALERT] Nawet milion laptopów ASUS-a mogło zostać zarażonych groźnym trojanem. Antywirusy całkowicie bezradne (aktualizacja)

ASUS Live Update Utility, bo o tym narzędziu mowa, zostało wykorzystane przez hakerów do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. W aplikację wstrzyknięto trojana, który pozwolił na przeprowadzenie akcji ShadowHammer. Specjaliści sugerują, że ofiarą złośliwego kodu mogło paść nawet ponad milion użytkowników.

Aktualizacja: ASUS uaktualnił narzędzie Live Update i w najnowszej wersji z numerkiem 3.6.8 problemy rozwiązano. Przy okazji producent udostępnił inne narzędzie o nazwie ASDT, którym można sprawdzić własny komputer pod kątem opisywanego zagrożenia.

Nawet milion laptopów ASUS-a mogło zostać zarażonych groźnym trojanem. ASUS Live Update Utility to narzędzie, którego na pewno nie trzeba przedstawiać użytkownikom sprzętów marki ASUS. Niestety, zostało ono wzięte na celownik przez cyberprzestępców, którzy zainfekowali program trojanem. Następnie rozpoczęli akcję o nazwie ShadowHammer.

Cyberprzestępcy zdołali uzyskać dostęp do certyfikatów, które to następnie pozwoliły stworzyć wersję z trojanem. Co ciekawe, do rozpowszechniania złośliwego kodu wykorzystano serwery ASUS-a. Stało się to możliwe właśnie za sprawą wspomnianych certyfikatów, bo pakiety ochronne i antywirusy widziały właściwe podpisy i nie rozpoznawały narzędzia jako malware. Użytkownicy pobierali program ufając, że jest on bezpieczny i wolny od wirusów. Jednak w rzeczywistości było inaczej.

 

Po instalacji trojan sprawdzał adres MAC komputera. Gdy ten był odpowiedni, to zaczynał pobierać kolejne próbki złośliwego oprogramowania. Specjaliści sugerują, że ofiarą mogło paść nawet ponad milion użytkowników, czyli naprawdę dużo osób.

Pamiętajmy jednak, że przed niebezpieczeństwami z sieci można skutecznie się bronić. Dobrym pomysłem jest inwestycja w pakiet antywirusowy, który będzie stanowił pierwszą linię obrony przez złośliwym kodem. Doskonale sprawdzi się tutaj nasza usługa antywirusowa  - MAV (Managed AntiVirus) polegająca na dostarczeniu zaawansowanego, centralnie zarządzanego oprogramowania do ochrony antywirusowej dla urządzeń Zleceniobiorcy. 

Źródło: komputerswiat.pl

Wróć