facebook adres e-mail telefon

[ALERT] E-rejestracja z poważną luką | csk.com.pl

[ALERT] E-rejestracja z poważną luką. System informacji o szczepieniach przeciw COVID-19 umożliwia dostęp do numerów PESEL.

[ALERT] E-rejestracja z poważną luką | csk.com.pl

Od dnia 12 kwietnia każdy obywatel ma możliwość w uproszczony sposób zweryfikowania czy jest już uprawniony do tego aby zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19. Okazuje się, że aby to zrobić wystarczy wpisać swój numer PESEL. 

Istotnym jest, że w tej formule, platforma umożliwia sprawdzenie prawdziwych numerów PESEL Polaków.  Tym sposobem przestępcy wpisując nawet przypadkowe ciągi cyfr mogą w stosunkowo prosty sposób zgromadzić całkiem pokaźną bazę numerów PESEL. Ułatwia im to sam formularz, który przy wpisaniu poprawnego numeru wyświetla komunikat: "Szczepienie nie zostało znalezione" lub "możesz się zapisać na szczepienie" lub "jesteś zapisany/a na szczepienie".

To zaskakujące rozwiązanie, jest niestety bardzo niebezpieczne. Pomijając już oczywiste naruszenie przepisów RODO. To najbardziej niebezpieczną konsekwencją dla obywateli których PESELE wyciekną w ten sposób, jest ryzyko powstania ogromnych szkód finansowych. 

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Wróć