facebook adres e-mail telefon

ALERT BEZPIECZEŃSTWA. Uwaga na fałszywe wiadomości podszywające się pod sklep Morele.net

Kolejny atak ransomware!

Mamy już dwa szablony ataku, wymierzonego w szyfrowanie plików użytkowników. W obu atakujący podszywa się pod sklep Morele.net.

Pierwsze egzemplarze złośliwych wiadomości pojawiły się około godziny 15. Pierwsza fala rozsyłana była pod tematem „Faktura VAT do zamówienia nr 4389844” i wyglądała tak:


ransomware-zagrożenie-bezpieczeństwa-IT-obsługa-IT-nowy-atak-szyfrowanie-danych-wirus
Dzień dobry!
Przesyłamy fakturę VAT do zamówienia numer 4389844
Dziękujemy za dokonanie zakupów w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że zakupione produkty spełnią Państwa oczekiwania. Jednocześnie zapraszamy do kolejnych zakupów na www.Morele.net

To pierwszy znany nam przykład próby ataku z użyciem pliku SVG w Polsce. Kod w pliku może się wykonać, jeśli pozwolicie na to np. Internet Explorerowi (powinien najpierw zapytać, czy można uruchomić kontrolkę ActiveX).27

Częste ataki mogą powoli przyzwyczajać do zagrożenia oraz powodują usypianie naszej czujności. Aby podnieść bezpieczeństwo należy zawsze do takich wiadomości podchodzić sceptycznie. Historia pokazuje, że tylko my sami jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami tego typu ataków. Przestępcy liczą na naszą niedokładność przy sprawdzaniu korespondencji oraz na pośpiech, gdyż istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że przy wystąpieniu tych dwóch czynników jednocześnie, sami uruchomimy wirusa szyfrującego.

Centrum Systemów Komputerowych zaleca swoim klientom w każdym przypadku pojawienia się czegoś niepokojącego o pilny kontakt z działem technicznym.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu załączników pochodzących z niesprawdzonego maila bądź mogących budzić obawy.

Jeśli nie jesteś klientem CSK skontaktuj się z nami, a otrzymasz niezbędną pomoc.
Upewnij się, że system antywirusowy i jego moduły są aktywne. Funkcje te powinny być domyślnie włączone.
Zadbaj o wykonywanie kopii zapasowej danych, w przypadku zaszyfrowania danych będzie można je odzyskać.
Nie płać okupu. 

 

Źródło: https://zaufanatrzeciastrona.pl

Masz pytania? Napisz do nas!

Wyślij wiadomość